«بشارت منجی»

تقریبا هفت هشت هفته از شروع مجموعه «بشارت منجی» به کارگردانی نادر طالب زاده می گذرد. شاید برای قضاوت نهایی کمی زود باشد، اما تا همین جا هم بعضی نکات (در حاشیه این مجموعه)، قابل توجه و تامل است که می خواهم به آنها اشاره کنم:

 

1- «بشارت منجی» سریالی است که شاید من شخصا هفت هشت سالی منتظر پخش آن بودم. شاید از همان روزهای نخستی که کلید خورد. مخصوصا که می دانستم نادر طالب زاده آن را می سازد و به کارهایش (هر چند پر تعداد نیستند) ایمان دارم. یعنی به خودش ایمان دارم. با شخصیت قوی و بزرگی که دارد، نگاه منطقی و تحلیل گرش و البته تحلیل های عمیق و متفاوتش.

 

 

2- این روزها "یکشنبه ها" برایم تقدس دیگری پیدا کرده و از اول روز مدام با خودم می گویم یادم باشد که شب هر طور شده «مسیح ع» را ببینم. و امروز عزا گرفته ام که شاید بخشی از این سریال یا همه آن را از دست بدهم. فردا هم نیستم که بتوانم تکرارش را ببینم.

اما اینکه چرا ممکن است امشب نتوانم این سریال را ببینم، خودش حدیث مفصلی است که یکی از دلایل نوشتن این پست همین است. امشب ما جایی مهمان هستیم که میزبان ها، حتی یک ثانیه از جومونگ را از دست نمی دهند. هر چند بار هم که تکرارش را نشان بدهد، باز هم نگاه می کنند و نکات ریز و ظریفی را بیرون می کشند. بگذریم از اینکه قبلا جلو جلو سی دی هایش را گرفته اند و با زیرنویس فارسی همه اش را دیده اند. اما حتما اذعان می کنید که دوبله یک چیز دیگر است. سر  ساعت، کانال را عوض می کنند تا رستگاران را ببینند و در طول روز هم مدام درباره اش صحبت می کنند. اما طبق اعترافات خودشان، حتی یک قسمت از سریال عیسی مسیح (علیه السلام) را هم ندیده اند و درد، از همین جا شروع می شود.

نه اینکه بگویم این اقوام بنده خدای ما مشکل دارند ها. در این یکی دو ماه که «بشارت منجی» پخش می شود، از خیلی ها پرسیده ام که این سریال را می بینند یا نه. و خیلی از این خیلی ها، در کمال ناباوری پاسخ منفی داده اند. و این روزها یکی از دغدغه های من این است که دلیل این بی توجهی چیست؟

 

 

3- حتما فراموش نمی کنید جمعه شب ها ساعت 10 را که همه ملت ایران لحظه شماری می کردند تا سریال یوسف پیامبر شروع شود. پیر، جوان، لامذهب، دیندار، هیچ فرقی نمی کرد. همه بی صبرانه منتظر بودند که یوزارسیف را ببینند. با تمام اشکالاتی که در ساختار و البته محتوای سریال بود. با تمام اغراق ها، وقت کشی ها، آب بستن ها. آن روزها آنقدر از دست سلحشور حرص می خوردم که حد و حساب نداشت.

اما «بشارت منجی» یک روایت آرام، متین و متفاوت است از زندگی یک پیامبر اولوالعزم. اینکه تا این حد مورد بی مهری قرار می گیرد، عجیب آزارم می دهد.

البته نباید کتمان کرد که ساعت و روزش هم چندان مناسب نیست. مثلا هفته پیش ما داشتیم «شمس العماره» می دیدیم. می دانید که صدا و سیما معمولا سریال ها را روی هم نمی اندازد. اما ساعت ده که شبکه را تغییر دادم، با کمال ناباوری، دیدم بشارت منجی شروع شده است.

ولی باز هم این دلیل نمی شود که مجموعه حضرت «عیسی مسیح» (Jesus Christ) مورد بی مهری واقع شود، ولی باز هم!! همچنان مورد بی مهری واقع می شود. نتیجه گیری های زیادی هم در ذهن حقیر اتفاق می افتد که برای احترام به آنها که این سریال را نمی بینند، از گفتن آنها صرف نظر می کنم.

/ 15 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
فاطمه کیا

بی زحمت این قالب رو یا عوض کنید یا اینکه دوباره از نو انتخابش کنید. چند وقته باز می کنم لود نمیشه. نمی تونم متنهای دیگه رو بخونم. هلپ پلیز!

خوانده شده

مهاجر مرا برد به سال 82! استاد با وضو سر کلاس حاضر می شد و با صدای اذان کار را هر جا که بود تعطیل می کرد. همه با هم می رفتیم نمازخانه دانشکده و به ایشان اقتدا می کردیم. بین دو نماز هم احیانن درباب سینمای متعالی حدیثی می گفت!! اینکه مهاجر می گوید استاد بلامنازع تردیدی تویش نیست. نشانه اش اینکه چهار جلسه ی 5 ساعته فقط ده دقیقه ی اول یک فیلم بسیار خوب(حرفه ای) را برایمان تحلیل کرد و نشان داد که استاد است. من و مهاجر توی آن کلاس بازیگر بودیم. من نقش مسئول یک کتابخانه را بازی می کردم و مهاجر نقش کاراگاه!! چون یک قتل اتفاق افتاده بود که انگار یک سرش هم به بنده وصل می شد! یادش بخیر...

میم . ب . مهاجر

خوانده شده راست می گوید من نقش کاراگاه را در فیلم کارگاهی کلاس بازی می کردم و او نقش مسئول کتابخانه ای که قتل ...

مرصاد نیکو سیرت( سفینه دوستی به روایت حقیقت )

با سلام و عرض تبریک پیشاپیش ماه مبارک رمضان با مطلب خواندنی جدید تحت عنوان « کنکور سراسری 88 در سپهر سیاست انتخاباتی » به روزم و مطلب بعدی اواخرهفته جاری روی وبلاگ قرارخواهد گرفت . همچنین شما می توانید با شرکت خود در نظرسنجی ها ، آمار و ارقام لازم را جهت نگارش مطالب خواندنی بر طبق واقعیت های موجود جامعه ، برای بنده فراهم آورید . پیشاپیش مقدمتان را گرامی می دارم . www.myloveship.persianblog.ir

فاطمه

با نظرت درباره فیلم بشارت منجی موافقم. هرچقدر که با یوزارسیف سلحشور ارتباط برقرار نمی کردم از بشارت منجی خوشم می آد. حیف که هروقت دارم این سریال رو می بینم با مخالفت اعضای خانواده روبرو میشم!!!!

عارف

من هم بیصبرانه منتظر شروع شدن آن بودم اما ده دقیقه از قسمت اول را بیشتر نتوانستم ببینم و سرم درد گرفت و ولش کردم. دیگر هم آن را دنبال نکردم. متاسفانه این سریال حتی در فیلمبرداری هم مشکل دارد. هنرپیشه نقش عیسی مسیح هم آنقدر بد انتخاب شده که ـ نعوذ بالله ـ برای ترساندن بچه‏ها از لولو مفید است. متاسفم برای پولی که به وسیله طالب‏زاده (در بشارت منجی) و سلحشور (در ایوب و یوسف پیامبر) و نوری‏زاد (در چهل سرباز) هدر رفت. تا "هالیوود" چندین نسل فاصله داریم، متأسفانه.

fatima

.. سلام شاید گاهی بیاید که ستاره ها .. آرام تر گذارند آن تکه از پیغام شان را.. .. و از شما عزیزان و نگاه زیبایتان سپاس داریم.. یاعلی- فاطیما.. __________________________ nader talebzadeh's wife..fatima/

fatima

.. سلام شاید گاهی بیاید که ستاره ها .. آرام تر گذارند آن تکه از پیغام شان را.. .. و از شما عزیزان و نگاه زیبایتان سپاس داریم.. یاعلی- فاطیما.. __________________________ nader talebzadeh's wife..fatima/

نیکامان

موندم امثال آقای طالب زاده( که هیچ شناختی از سینما ندارند و فقط حرف های گنده می زنند_ فقط حرف میزنند_) روز حساب رسی چطور جواب ملت مظلوم ایران رو خواهند داد به دلیل هدر دادن بیت المال با ساختن این فیلم ها و سریال های مزخرف و بی ارزش که از جهت کیفی به لعنت خدا هم نمی ارزن. شما هم که با این شکل گمراه کننده از این ها طرف داری می کنید در ردیف همین ها قرار خواهید گرفت.