فیلم سیصد 300 the movie

سلام.

خیلی وقت بود که نمی رسیدیم بیایم اینجا و وبلاگ رو آپدیت کنیم ولی یه موقع هایی لازمه آدم در میون تمام مشغله هایی که داره، اگه آب هم دستش هست بذاره زمین و بیاد و مطلب بنویسه و وبلاگش رو آپدیت کنه.

فیلم سیصد ساخته فرانک میلر. نمی دونم چیزی در مورد این فیلم شنیدین و جایی مطلبی در موردش خوندین یا نه. این فیلم که محصول سال 2007 هست الان در حال اکران توی آمریکا و اروپاست و بسیار هم سر و صدا ایجاد کرده و موجب اعتراض ایرانی هایی شده که مقین اون کشور ها هستند. خیلی از ایرانی های خارج از کشور به هالیوود نامه و ایمیل ارسال کردند و انزجار خودشون و نهایت خشم خودشون رو از ساخت و پخش چنین فیلم توهین آمیزی ابراز کردند و در داخل ایران هم بعید می دونم خود فیلم هنوز قابل دسترسی باشه ولی مقاله ها و نوشته هایی در بعضی سایت ها نوشته شده. من خلاصه مفیدی از اونها رو اینجا براتون گرد آوری کردم که پیشنهاد می کنم بخونید و در جریان این قضیه قرار بگیرید و بعد لینک اینجا رو برای کسانی هم که می شناسید بفرستید:

------------------------------------------------------

فیلم 300 سومین اثر سینمایی است که از روی کتاب‌های کمیک استریپفرانک میلرساخته می ‌شود با این تفاوت که فیلم 300 درباره جنگ‌ های ایران و یونان باستان است. میلراین کمیکرا با اقتباس از فیلمی به نامThe 300 Spartans یا 300 اسپارتی که در سال 1962 اکران شده بود، کشید و حالا از روی اینکمیک، دوباره فیلمی ساخته می‌ شود که مانند فیلم «شهر گناه» فریم به فریم شباهتتام با نسخه کمیک خود دارد.

داستان فیلم، جنگ ایران و یونان در میدانجنگ ترموپیل(گردنه معروفی در یونان، بین کوه اویته و خلیج مالیک) است. جایی که پادشاه اسپارتی یعنیلئونیداسارتش 300 نفری خود را علیه ارتش عظیم ایرانیان تجهیز کرد تا مقابل سپاهخشایارشاه ایستادگی کنند اما گوژپشتی دروازه‌های شهر را به روی لشگر ایرانباز می ‌کند بنابر روایت هرودوت از تاریخ، این 300 اسپارتی توانستند جلویلشگر عظیم خشایارشاه به مدت 3 روز مقاومت کنند اما در نهایت شکست خوردند. بنا بر این روایات همین دفاع سه روزه باعث اتحاد یونانیان علیه ایرانیان وهمین آغازی شد برای دموکراسی یونان و در نهایت شکست خشاریارشاه در نبردهایبعدی. (چیزی شبیه شکست آلمان درنبرد استالینگرادو کسب روحیه متفقین)

گذشته از نکات تاریخی آزاردهنده‌ترین قسمت‌های 300، تصویر ایرانیان است. در این فیلم سپاه ایران افرادی هستند مشابه وحشی‌ها و موجودات نفرت‌انگیزارباب حقه‌هایعنی «اورک‌ها». کسانی که جز کشتن نمی‌دانند و از نظر مغزی هم موجوداتی هستند در ردیف غول‌های ابله داستان‌هایهری پاترکه البته در برابر 300 نفر یونانی خوش‌تیپ و فداکار زمین‌گیر می‌شوند.

اما مسأله نگران‌کننده این است که هر گاه قدرت‌های بزرگ دنیا با کشوریدچار چالش شدند، تمام تلاش خود را برای زیر سؤال بردن تارخ و فرهنگ آنکشور صرف کردند و چه ابزاری مناسب‌تر از سینما. حتی اگر به تئوری توطئهمعتقد نباشیم، در خوش‌بینانه‌ترین حالت هالیوود نشان داده که می‌تواند ازموج منفی علیه یک کشور کمال استفاده را ببرد و جیب‌های صاحبان صنعتفیلم‌سازی خود را از پول آکنده سازد.
این فیلم ایران را نماد دیکتاتوری و یونان را نماد دموکراسی تصویر می ‌کند. به زبانی ساده‌تر داستان بر محور نبرد دائمی خیر و شر می‌چرخد. در حالی کهوقتی به فرمان کوروش برده ‌داری در امپراتوری پارس ممنوع شده و مردم دردینشان آزاد بودند، در یونان باستان برده‌داری به شکل گسترده‌ای رواج داشتو زنان و برده‌ها شهروند درجه دو محسوب می‌شدند.

 


شیوه فیلم‌ سازی کامپیوتری است و هنرپیشگان واقعی در صحنه‌های مجازی
نقش ‌آفرینی می‌ کنند. موسیقی جذاب و ترکیب مناسب با صحنه‌های کامپیوترینبرد باعث شده تصاویر تابلوهای نقاشی به نظر برسند که فروش فوق‌العاده‌ایرا برای سازندگانش پیش‌ بینی شود. فیلمی که روی افکار عمومی دنیا تأثیرزیادی خواهد گذاشت.
در این فیلم که 9 مارس اکرانش شروع شده، بازیگرانی چون جرارد باتلر، لنا هیدی، مایکل فسنبدر، وینسنت ریگان و دومنیک وست ایفای نقش
می‌ کنند. فیلم «300» به تهیه‌کنندگی فرانک میلر، دبوراه اسنایدر وکرایج.جی.فلورس به کارگردانی زاک سنایدر ساخته شده است.
در
توضیح این فیلم در یاهو می‌خوانید که این نبرد سرآغاز دموکراسی در جهان بوده است! این تحقیر، توهین و حتی تهدید بزرگی است بر ضد ایران و فرهنگ ایرانی.

 

و حالا بشنوید نکاتی را که یکی از ایرانیان بعد از دیدن اولین سانس اکران فیلم می گوید:

همین الان از تماشای اولین سانس نمایش عمومی 300 برگشتم. این‌ها نکته‌هاییهستند که در نگاه اول به نظرم رسیدند. البته این‌ها مواردی هستند کهارتباط زیادی با روایت تاریخی فیلم و چیزهایی که این روزها راجع به فیلممطرح می‌شوند ندارند. اما به هر حال در مورد چنین چیزهایی هم تا به حالکسی چیزی ننوشته:

1- اصلا دیدن فیلم را به هیچ کسی توصیه نمی‌کنم. ته تهش با نسخه ‌ی دست دوم گلادیاتور طرف خواهید بود. خیلی از صحنه‌های فیلم عملا شبیه به صحنه‌های گلادیاتور بودند. داستانفیلم هم چیز زیاد دندان ‌گیری ندارد.
2- چیزی که بیشتر از نادرستی روایت تاریخی فیلم آزارتان خواهد داد، تاکیداحمقانه‌ و کلیشه‌ای فیلم روی مفاهیمی مثل آزادی و دموکراسی و اینجور‌چیزها خواهد بود. تمام مدت فیلم یونانی‌ های آزاد اندیش، آزادی دوست، دموکرات منش، باحال و با صفا در باره‌ ی ضرورت حضور چنین چیزهایی و نابودیچیز‌های بد و بی‌خودی مثل برده‌داری و ظلم و تاریکی که طبیعتا متعلق بهایرانی ‌هاست صحبت می‌ کنند.
3- شاه لئونیداس، که یک جورهایی قهرمان داستان و نقش اول و این جورچیزهاست و اصولا طبق روال چنین فیلمی خوش تیپ، شجاع، چشم آبی و باحال وباصفاست، و بر و بچه‌های با معرفت ارتش اسپارتا همه ‌شان هیکلی تو مایه‌هایبدن سازها و کشتی ‌کج کارهادارند. همنانطوریکه تصور حضور یک بدن‌ کار در میادین علمی کار خیلی خیلی سخت و عجیبی است،شنیدن کلماتی مثل آزادی و این جور چیزها (که حداقل به پنج دقیقه فکر کردننیاز دارند) از نره‌خرهایی مثل شاه لثونیداس و بر‌بچه‌های با صفا وورزشکار اسپارتی کمی عجیب است.


4- شاه لئونیداس و سپاه فداکار و جان بر کفش با وجود تمام آزادی‌ خواهیشانهیچ رحم و مروتی ندارند و اصولا از انسانیت فقط همین آزادی ‌اش راچسبیده‌اند و ول کن معامله هم نیستند. در خیلی از صحنه‌های فیلم شاهلئونیداس و بقیه ‌ی ارتش 300 نفره با آزادی و دوکراسی تمام مشغول جر واجرکردن سربازهای پلید و نکبت ارتش خشایارشاه هستند. در یک صحنه از فیلم همارتش جان بر کف اسپارت با لذت تمام مجروح‌ها و زخمی‌های ارتش ایران رامی‌ کشند، شاه لینونیداس هم بالای سرشان سیب گاز می‌ زند.

5- یک بابای گوژپشتی هست که نه چشم آبی دارد نه قد بلند نه شکم شیش تیکه ونه قیافه‌ی خوب و اصولا همه‌ی آتش‌ها از گور این بابا بلند می‌شود. یکجایی از فیلم که این از حضور در ارتش باحال اسپارت سرخورده شده راهش را کجمی‌ کند و زرتی می ‌رود پیش خشایار‌شاه که توی حرمسرایش منتظر این بابانشسته، که به لئونیداس خیانت بکند. خشایار‌شاه هم برای این‌که دل این بابارا به دست بیاورد بهش وعده‌ی مال دنیا و دخترهای خوشگل و این چیزهامی‌ دهد. تصویری که از دخترهای خوشگل مورد نظر خشایار شاه می ‌بینید زیادچیز جالبی نیست. بیشتر با یک مشت بازیگر فیلم مستهجن طرف هستید. بعد از آن طرف درست در صحنه ‌یبعدی زن زیبا و با کمالات شاه لئونیداس را می ‌بینید که در غیاب شوهرش بههر دری می ‌زند که بقیه ارتش را هم بفرستد به کمک 300 دلاور شجاع. اینتفاوت بین تصویری که از زن در دو طرف ماجرا نشان داده شده و همین‌طور ترتیباین صحنه‌ها خیلی توی چشم می‌ زند.
6- در همان صحنه بالا، وسط همه‌ ی این ماجراها یک قلیان هم می ‌بینید. بازصد رحمت به معرفت کارگردان که هوای خشایار‌شاه را داشته و با وجود این‌ کهقلیان در آن زمان‌ ها اختراع نشده بوده برایش یک قلیان چاق کرده.

این هم لینک صوتی از رادیو زمانه.

این هم تریلر های فیلم در گوگل که می توانید ببینید:

تریلر 1

لیست تریلر ها و کلیپ ها

 

فیلم، بدون بزرگنمایی زیباترین و باورنکردنی ترین تصاویر متحرکی است کهتا به حال دیده ام (اگر تیزر را با کیفیت بالا ببینید می فهمید. شدیدا توصیه می کنم اگه اینترنت سریع دارید نسخهHigh Definition اش رو ببینید، واقعا باور نکردنیه). واقعا هرکدام از صحنه های تیزر مثل یک تابلوی نقاشی است در عین حال کاملا با صحنههای کتاب (کامیک) مطابقت می کند. در این شکی نیست.

متاسفانه، نکته تاثر برانگیز به تصویر کشیدن ایرانیان در فیلم و کتاباست. متاسفانه، مثل اکثر روایت های غربی از تاریخ، ایرانیان افرادی وحشی ونادان نشان داده می شوند و دیالوگ های کتاب تا سرحد توهین پیش میروند. مثلایه جا که ایرانی ها در حال افتادن از دره هستند نوشته:

Persians gasp and groan and gurgle and scream and stumble and tumble and fall, brains splattering across briny stones, lungs sucking deep of the deadly, satly sea.

معنی: پارسی ها نفس نفس می زنند، فریاد ناله سر می دهند، غرغره می کنند، جیغ میزنند، تلو تلو می خورند، تعادلشان را از دست می دهند و سقوط می کنند.

 

 

جای دیگر روی تصویری از سربازان ایرانی بر روی شتر نوشته شده:

One hundred nations descend upon us. Snorting, snarling desert beasts. Howling barbarians. The armies of all asia pledged to crush the republics of greece. to make slaves of the only free men the world has ever known.

 

 

 

 

 

و در آخر این مجموعه چند نکته که به نظر من می رسه:

- چرا دولت یا هر مسئول دیگه ای خیلی از این جور مواقع که باید اعتراض کنه و چیزی بگه و تلویزیون باید چیزی نشون بده و بگه و اعتراض کنه، هیچ صدایی ازش در نمی یاد و هیچ چی نمی گه. گرچه وقتی توی اون بازی های ورزشی تو قطر دانشمندان ایرانی رو که همه به ایرانی بودنشون معترف اند رو عربی معرفی می کنند و کسی از مقامات لام تا کام حرفی نمی زنه و چیزی نمی گه نباید الان هم در مورد این فیلم از حرف نزدنشون تعجب کرد.

- به نظر شما نامه نوشتن و ایمیل فرستادن و دسته جمعی امضای دیجیتالی کردن به درد می خوره در چنین موضوعاتی؟ به چه دردی؟ با ذکر سه مورد پاسخ دهید!!!

- چرا تلویزیون ما فکر می کنه که خیلی هنرمنده و شبکه ها دارند از الان خودشون رو می کشند تا توی عید مردم بیشتر به فیلم های اون شبکه نگاه کنند. آیا هنره که فیلم های این هالیوود رو که فیلم 300 هم تولید شده در همونه رو بگیریم و تند تند دوبله کنیم و نشون بدیم. فیلم هایی که می دونیم پشت همشون از نیک و نیکو که دنبال مامانش می گشت و سرزمین مادریش تا همین 300 افکار صهیونیستی و مخرب هست. اصلا یک سوال شرعی دارم من. خریدن این فیلم ها و پول ریختن تو جیب اسرائیلی ها درسته؟ اشکال نداره که به این وسیله به سازندگان اون فیلم های هالیوودی داره کمک می شه؟

- توی تخته سیاه یاهو مخصوص همین فیلم 300 که رفتم خیلی جالب بود. یه دختری از ایران عکس یک خواننده ایرانی رو گذاشته بود و گفته بود This is a Persian girl now یعنی مثلا این دختر خوشگل ایرانی است و ایرانی ها خوشگل اند و شما چرا شکل گودزیلا نشونشون دادی!!! یکی دیگه از خود امریکایی ها هم نوشته بود آقای میلر شما فیلم تاریخی ساختی یا بازی برای ps2 ؟؟!!!

/ 28 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
غبارروب

سلام از اطلاعات مفیدی که دادید متشکرم خالصانه بود و پر درد همه وبلاگتون اینجوری بود فکر می کنم ما نظرات مشترکی داریم و می تونیم با هم در ارتباط باشیم وبلاگ ما جاییه که سعی کردیم حرفهامون حرف دل باشه و یه کمی رنگ و بویی از اخلاص داشته باشه به ما سر بزن منتظ

رها

سلام خانه از پای بست ويران است خواجه در پی نقش ايوان است. وقتی که ما بادست خودمان اين تاريخ و تمدن را با بيتوجهی به آثار باستانی و تاريخ گذشتگان نابود ميکنيم چگونه از بيگانگان که همواره نسبت به اين تمدن دیرين حسادت ميورزند انتظار مساعدت داريم

مهدی

درست است که این موارد بسیار دردناک ایت اما از دشمن جز این انتظار نمی رود . غرب به خوبی از سينمايش استفاده می کند اما سينمای ما شده است محلی برای توليد فيلمهای الکی و بی سر و ته عشقولانه ( که البته هدف همان امريکايی ها هم همين است ) تا وقتی که ما به سينما به چشم تفريح يا درآمد نگاه می کنيم همينطور خواهد بود ای کاش ...

دنيا

سلام وب قشنگی داری من لینکت کردم اگه دوست داشتی تو هم لینکم کن ...به وبلاگمم بیا...مرسی...فدات..بای

TRAVERTINE

قشنگ یعنی تعبیر عاشقانه اشکال

همراه نور

سلام تاريکی هميشه از کوچکترين روزنه نور ميترسه چه برسه به خورشيد!! همراه نور باش. من اپم...به وبلاگم بيا.

علی

سلام دوست عزیز با مراجعه به وب شما با مطالب خوب مفیدی روبه رو شدم و خوشحال می شم به وب ما نیز سر بزنید و اگر دوست داشته باشید یا مایل بر آن باشید با هم تبادل لینک کنیم.

سارا

با سلام خدمت مدیر وب سایت وبلاگتونو دیدم مطالب خوب و جالبی نوشتین: خوبه نشون میده که برای بهبود هر چه بهتر وبتون دارین زحمت میکشین من مدیر سایت بازار روز هستم سایت Www.BazareRoz.Com مدتی هست که شروع به کار کرده برای همین منظور خواهشی که از شما داشتم اینه که اگه زحمتی نباشه لینک سایت ما رو در وبلاگتون بگذارید یعنی تبادل لینک کنیم اگه مایل بودین لینک ما را با آدرس Www.BazareRoz.Com را با عنوان <<< يه سر حتما اينجا بزن >>> را در قسمت پیوندها تون در وبلاگتون بزادید و در قسمت تماس با ما در سایت آدرس وبلاگتونو حتما درج کنید و به من اطلاع بدین تا من هم لینکتون کنم و به شما بگم کار اصلی سایت ما فروش سی دی " صنایع دستی " نرم افزار" پزشکی " ورزشی و لوازم مایحتاج زندگی و..... به صورت آنلاین در سراسر کشور با آرزوی موفقییت برای شما بازم بهت سر میزنم عزیز ما هر روز آنلاین هستیم