یا سلام

اللهم نوّر ظاهری بطاعتک و باطنی بمحبتک و قلبی بمشاهدتک و روحی بمعرفتک و سرّی باستقلال اتصال حضرتک یا ذالجلال و الاکرام

امیر المومنین(ع)  بحرالمعارف ص۳۰۹

دلم می گیره وقتی آدمهایی رو می بینم که نتونستن هدف از بودن رو درست بشناسن. چرا اینطوریه؟؟ چرا نباید از اعماق قلبشون یک بار درست و حسابی از خودشون بپرسن که برای چی هستن و باید باشن!؟ چرا اوج هدف از بودن رو خیلی ها تو شهوت می دونن؟؟ چرا؟ می خوام فریاد بزنم چرا!

چند روزه که به خاطر همین چیزا دلم شدیدا گرفته. ظاهرا به چنین آدمهایی توجه ندارم و کاری باهاشون ندارم. اما در حقیقت قلبم درد می گیره از اینکه در نزدیکی خودم می بینم خیلی ها رو که راه رو اشتباه انتخاب کردن و با سرعت هر چه تمامتر دارن می تازن و از مسیر حق منحرف می شن و هیچ ندایی و صدایی و فریادی اونا رو متوجه اشتباهشون نمی کنه... و البته هستن کسانی که با یه تلنگر یه سیلی یه پس گردنی یه جمله محبت آمیز یا هر چیز دیگه متوجه اشتباه خودشون تو انتخاب مسیر می شن و برمی گردن. و همین جاست که باز یادم میاد خدا هر کسی رو که بخواد هدایت می کنه. بعضی ها خورشید پرفروغ رو می بینن و انکار می کنن و بعضی های دیگه با نور شمع راه درست رو درک می کنن... خدایا!

  *****************************************************

سنت الهی بر این است که اگر کسی فقط رب خود را بشناسد و به رب مطلق متصل نشود باید در همان حیطه باقی بماند. او نمی تواند مصداق «فی مقعد صدق عند ملیک مقتدر» باشد. او به همان اندازه که بهشت را به او می دهند اکتفا می کند و راضی می شود.

... تجلیات الهی تابع شخص می شود و لذا خداوند در آنجا هم ابتدا خود را به همان نحوی که هست به او عرضه می کند. ولی بر اساس کوته بینی و تنگ نظری و عدم اتصال به رب مطلق خدا را نمی پذیرند. پس خداوند تجلیات خود را مطابق با بافت او تنزل می دهد و او هم می پذیرد. و در نتیجه خداوند تابع او می شود. این تبعیت سنت الهی می شود و خداوند هرگز ظرفیت این شخص را وسیع نمی کند تا خود را آنگونه که هست به او بنمایاند.

طهارت. مجلس سی ام. ص۲۸۳

لرزه به جان آدم می افته. خدایا از تو به تو پناه میارم که هیچ کسی جز تو نمی تونه به من کمک کنه. منو دریاب و در آغوش خودت بگیر.

/ 2 نظر / 7 بازدید
غزل

در مورد اينکه حرف دل را بايد در دل نگاه داشت موافق نيستم، اين همه ظرفيت در خودم سراغ ندارم!

negar

مطلبی که در مورد تجلی خدا گفتيد واقعا جای تامل داره. مدتها بود که مطلبی با اين دقت و محتوا نشنيده بودم. خدا رو شکر