تست های فیس بوک

سلام.

چند وقتی هست که در فیس بوک عضو شده ام و با امکانات مختلف آن کمی تا قسمتی آشنا. در این پست نمی خوام به معرفی فیس بوک یا برنامه ها و فرآیندهای حاشیه آن بپردازم که البته به نظرم در میان صفحات وب فارسی هم اکنون جایش خالی است و خوب است کسی پیدا شود و تجربه های خود را به اشتراک بگذارد. مثلا به شخصه دوست دارم بدانم که برنامه ها یا همان application های آن را چگونه می شود طراحی کرد.

 

 

اما بحث امروزم این است: تست های فیس بوک

از چندی قبل چیزی به نام تست و تست دادن در فیس بوک به ناگاه در بین کاربران ایرانی (و شاید بین الملل) محبوبیت پیدا کرد و افراد شروع کردند به تست زدن های گوناگون. خود من هم آن اوایل چند تا از این با معنی هاش رو زدم و نتیجه هاشون هم برام جالب بود. مثلا تست تعیین شخصیت که یک مبنای روان شناسی دارد و از روی چند تا سوال درباره حالت قرار گرفتن انگشتان و حالت خوابیدن و ... نتیجه ای می دهد و صفاتی از شما بر می شمرد که جالب است. یا تست رنگ ها که باز در حوزه روان شناسی قرار می گیرد. اما کم کم تست های عجیب و غریب در فیس بوک زیاد شد و تست زدن ها و اظهار نظر های عجیب و غریب تر که واقعا انسان را به فکر فرو می برد. در ادامه به چند مورد از آنها اشاره می کنم که قطره ای از دریا هستند:

 

1-

عنوان تست: شما طرفدار چه تیمی هستید؟

سوالات: کدام مربی را ترجیح می دهید؟ علی پروین - قلعه نوعی

کدام بازیکن را بیشتر دوست دارید؟ علی کریمی - آرش برهانی

به نظرتان کدام تیم قهرمان می شود؟ پرسپولیس - استقلال

جواب تست: شما یک طرفدار دو آتیشه پرسپولیس هستید...

اظهار نظر فرد تست دهنده: ایول می دونستم درست در میاد. باریکلا فیس بوک. کارش درسته! / گ... خوردی کاملا غلط بود. اصلا.

 

یخ نکنی! خودت تنهایی گفتی؟ یا کسی هم بهت کمک کرد؟! یک سری سوال راست و مستقیم، که با جواب دادن به هر کدوم می شه به جواب اصلی رسید رو مطرح می کنه و بعد هم نتیجه رو می گه. هنر کرده طراح تست. واقعا آدم بیشتر از طراحی تست، از کسی که تست رو می زنه و بعد از اون تعریف می کنه خنده اش می گیره. تازه اگر جواب بر عکس در بیاد مثلا تست جواب بده که این فرد استقلالیه، فحش رو می کشه بهش و می گه غلط کردی تو، من پرسپولیسی ام. خوب یکی نیست بگه آخه دیوانه ی علاف! برو عین آدم تو پروفایلت یه گوشه بنویس من پرسپولیسی ام. تست دادن نداره که. تو که خودت می دونی چی هستی چرا منتظر جواب تست می شی؟ کمبود هیجان داری تو زندگیت؟ اگه مثل اون تست رنگ ها باشه یا روان شناسی باشه یا سوالا و جواباش یه مبنایی داشته باشند، اون وقت جالب می شه. ولی این چه تست مزخرفیه آخه؟!

از این نوع تست ها خیلی زیاده که به favorite افراد بر می گرده مثل کارگردان مورد علاقه تان کیست، شما شبیه کدام مربی هستید، شما کدام بازیگر هستید، شما کدام بازیکن هستید و ... و نتیجه همشون و اظهار نظر فرد تست دهنده در همه شون همین جوریه.

 

2-

عنوان تست: شما در آخرت با چه کسی محشور می شوید؟

جواب تست: نیوشا ضیغمی!

اظهار نظر فرد تست دهنده: ایول آخ جون! / اه اه اه حالم بد شد.

 

آخه آدم حسابی خجالت نمی کشی؟ باز هم بدتر از طراح تست به نظر بنده حقیر کسانی هستند که این تست ها رو می زنند و بدتر از اونها کسانی که پابلیش publish هم می کنند تا همه ببینند. اصلا دنیا ببینه که من تست زدم و اون دنیا می خوام با نیوشا ضیغمی محشور باشم و دارم به این می بالم. اگه اعتقاد داری به اون دنیا که این چه مسخره بازی ایه. اگه اعتقادی اساسا در این زمینه ها نداری که پس مشغول باش. به تعبیر حضرت علی بدتر از همه این دسته ی "همج رئاء" هستند (اگه املاشو غلط ننوشته باشم) یعنی پشه هایی که با بادی این طرف و اون طرف می رن. هدفی ندارند و به جایی وصل نیستند همین طوری ول شدن. خودشون هم نمی دونن دارن چی کار می کنن و به کجا می رن. فاین تذهبون؟!

 

3-

عنوان تست: از کدوم قسمت بدن د..ف تون بیشتر لذت می برید؟

جواب تست: پس....ان

عکس جواب تست: تصویری از یک دختر نیمه برهنه که عضوی از بدنش رو کسی با انگشت نشون می ده

اظهار نظر فرد تست دهنده (مذکر): ایول راس می گه دوست دارم :))) هار هار هار

اظهار نظر یکی از دوستان (مونث) فرد تست دهنده: علی، واقعا دوس داری. ای شیطون.

- آره دوست دارم دیگه گفتم که

- ناقلا اون انگشت کیه تو عکس. خیلی با مزه ست

- نکنه منم؟

- دو نقطه دی :)

و .... این قصه ها همه سرهایی دراز و ته هایی درازتر دارند.

 

اظهار نظر من: ...........

 

پی نوشت:

کاش فیس بوک که فکر می کنم الکنرونیک صله رحم یا همون E-sele rahem خوبی شده برای من و محیط خوبیه برای اینکه از حال داداشام باخبر بشم، یه تمهیدی گزینه ای چیزی می ذاشت که دیگه نتیجه تست زدن هیچ بنی بشری رو نبینم و بی خود صفحه ام شلوغ نشه و به حال خودم و جامعه ام و دانشگاه ها و دانشجو هامون که راس امور و بزرگان آینده این مملکت هستند تاسف نخورم و اعصابم داغون نشه.

/ 4 نظر / 9 بازدید
كاظم

فكر نميكردم تو هم مچل اين شعر و ور ها بشي...

مهدی

متاسفانه ایرانی ها در این قسمت هم (مثل سایر قسمت ها) فرهنگ غنی شون رو نشون دادند. این تست هایی که می بینی یا ترجمه تست های خارجیه و یا مثل همون پرسپولیس! یه مشت اراجیفه. ولی تو تست های به زبان انگلیسی چیزهای خوبی پیدا میشه.

محمدرضا

به نظر من هم از نظر اينكه چه چيزي رو تو ديوار (wall) هر كي نشون بده خيلي ضعيفه. يا تو همه چي رو از همه ي دوستان مي بيني يا هيچي رو از هيچ كي نمي بيني . به طور مثال من مي خواستم كارهايي رو كه بعضي دوستان انجام مي دن رو تو ديوار نشون نده ولي نمي شد. مجبور شدم از ليست دوستان حذفشون كنم. ولي به نظرم همين طور كه داره كامل ميشه اين امكانات هم بهش اضافه مي شه.

فتوت

Like :D