برای دخترم

دخترکم!

 

چند روز پیش خونه یکی از دوستام بودم. تعریف کرد که وقتی پسرش به دنیا اومده، اون و همسرش اسم «حسین» رو براش انتخاب کردن. اما مادر خودش بارها بهش گفته دیگه توی این دوره و زمونه کسی اسم «حسین» روی بچه اش نمی ذاره!! و بهتره که اسمش رو بذاری «محمد حسین» و خودش هم تا مدتی نوه اش رو محمد حسین صدا می زده.

 

جالب اینکه مادر شوهر دوستم هم اعتقاد داشته «حسین» اسم مناسبی نیست و همیشه اون رو «محمد حسین» خطاب می کرده.

 

این ماجرا مدتی ادامه داشته تا مادربزرگ ها کم کم باور کنن که اسم بچه، اون چیزی نیست که اونا دوست دارن و باید باور کنن که بچه هاشون دیگه بزرگ شدن و خودشون به درجه ای از فهم و درک رسیدن که برای پسرشون اسم انتخاب کنن.

 

مشابه این اتفاق رو توی خانواده های دیگه هم کم ندیدم. برای همین با خودم تصمیم گرفتم از الان روی خودم کار کنم تا وقتی تو بزرگ شدی و خواستی توی شرایط حساس زندگی، انتخاب کنی، محتاج این نباشم که ده باره و صد باره نظر خودم رو بهت گوشزد کنم و بخوام کاری رو که من دوست دارم انجام بدی.

 

از الان تقریبا ٢٠ سال وقت دارم درونم رو تربیت کنم تا وقتی اسمی برای کوچولوت انتخاب کردی، بتونم به نظرت احترام بذارم و مجبورت نکنم اون طوری که «من» دوست دارم عمل کنی. حتی با کلامم آزارت ندم و خواستِ خودم رو مدام توی گوشِت تکرار نکنم. البته مشورت جای خودشو داره و کسی منکرش نمی شه. اما چیزی که من الان دارم در موردش حرف می زنم، این نیست.

 

من دارم در مورد احساس «مالکیت» پدر ها و مادر ها نسبت به بچه هاشون صحبت می کنم. احساسی که گاهی به اشتباه شکل می گیره و همین باعث می شه اونا مدام به خودشون اجازه بدن توی جزئی ترین مسائل مربوط به جوون عاقل شون دخالت کنن و نظر بدن.

 

این حرفا رو به عنوان یه جوون بهت نمی زنم که فکر کنی شاید خودمم یه روزی مثل همون مامان و باباها بشم. بلکه الان دارم به عنوان مادری اینا رو می گم که هشت نُه ماهه همه زندگیم رو برای تو گذاشتم. جوری می خوابم که برای تو خوب باشه. چیزایی می خورم که برای تو مفید باشه. کارایی می کنم که روی تو تاثیر مثبت داشته باشه. پس شاید به ظاهر بتونم به خودم اجازه بدم بگم: «به خاطر این همه سختی که برات کشیدم حق دارم به جای تو تصمیم بگیرم و تو همیشه باید به اونا عمل کنی و بهشون احترام بذاری.»

 

اما من اینو نمی گم. می خوام چیز دیگه ای بگم که شاید گفتنش به تو، شجاعت بخواد. چون ممکنه یه روزی بر علیه خودم استفاده کنی. اما من این شجاعت رو به خرج می دم و می گم و مکتوب می کنم که همیشه بمونه و پاک نشه، چون حتی اگه بخوای به خودم تحویل بدی، در واقع به خودخواهی مادرانه من تلنگر زدی و یادم انداختی که «مادر بودن» با «مالک بودن» فرق داره.

 

پس من اینطوری می گم:

 

«خدایا! بهم کمک کن تا به خاطر تلاش هایی که برای بچه ام می کنم و سختی هایی که متحمل می شم، به یک موجود متوقع خودخواد تبدیل نشم و فرزندم رو ابزاری برای برآورده شدن آرزوها و امیال خودم ندونم.»

/ 28 نظر / 46 بازدید
نمایش نظرات قبلی
عمو میم . ب . مهاجر

سلام سال نوی مطهره خانم مبارک [گل][گل][گل][گل][گل][دلقک]

پلخمون

سلام ممنون از حضور و نظرتان درباره نقدم بر فيلم حاتمي كيا. كاش شما هم بخشهاي غيرمنطقي يادداشت حقير را مورد اشاره و نقد دقيق قرار مي داديد. من معتقدم مسخره بازي اي كه پشتش مضمون بومي و پيام صحيح قرار دارد گرچه قابل نقد است اما از منظر تج.يز براي فرهنگ عمومي، خنديدن به آن اولويت دارد نسبت به انديشيدن در فيلمي كه پيامش پوچ است و ژستش اداست.

محسن

وبلاگ خیلی خوبی دارید . امیدوارم همیشه خوش باشید ودخترتون هم مثل خودتون بشه. به منم یه سری بزنید .

فاطمه نویدی

آفرین به این مادر خوش فکر سلام قدم نو رسیده مبارک انشاءالله [گل]

منفرد

هوالحبیب و المحبوب من اصلا کل بحثتان را نخواندم.یعنی راستش نخواستم که بخوانم.البته گمان نمی کنم خواسته باشید نتیجه بدی بگیرید. همین قدر که نامی بهتر از "حسین" و عزیزی والاتر از صاحب این نام شریف "اباعبدالله الحسین" نبود در نظرم ادامه مطلب را نخواندم. خدا کودکتان را در سایه عنایت و توجه اقا سیدالشهدا’ قرار دهد...

منفرد

و البته یادم نبود عرض کنم که حتما می دانید حق فرزند بر پدر هست که پدر برای او نامی نیک انتخاب کند ...

فاطیما

نو مادر محترم سلام تبریک میگم به شما که الله این امانت را در اختیارتان گذاشت امیدوارم امانت دار خوبی باشید تا به انتها ..گذری رد میشدم لینک شما را دیدم و ایستادم . برام جالب بود که نوشته بودید از الان جوری بزرگت میکنم که بعدها اونجور که من میخوام عمل کنی ... خدا خیرت بده نو پدر خوده ما چطور عمل کردیم با پدر و مادرمون ؟ در ضمن مطمئن هستم که میدانید باید فرزند را جوری بزرگ کرد که آنچه که الله میخواد انجام بده حتی اگر بر حلاف میل باشد ... الله یارتان خوش حال شدم لینک شما را دیدم

سارا پهلوان

سلام قدم نورسیده مبارک خوش قدم باشه ام شاالله